Online hry
20.09.2008 22:48Říkají vám něco názvy jako ogame, stargate-game, ikariam a podobně? Mi tedy ano, a proto bych chtěl věnovat tento článek právě internetovým online hrám.
V dnešní době je internet naprostou součástí denního života a je jasné že již dávno neslouží pouze jako studnice vědomostí, ale nepochybně už více k zábavě. Rozšířily se proto všechny možné online hry zejména potom OMG (online multiplayer game). Samozřejmě ani toto není konečné dělení a existuje x skupin a ještě více podskupin … Uvedu příklad – MUD (Multi-User Dungeon) a modernější obdobou s grafickým rozhraním MMOG (Massively-Multiplayer Online Game). Více známe jsou potom názvy webové hry a flash hry. A právě webovým hrám bych se chtěl věnovat více. Jen aby se neřeklo, něco k flash hrám – v podstatě jsou to aktivní prvky vložené do webových stránek a svou oblibu získaly díky tomu, že nevyžadují žádnou instalaci ale postačí podpora prostředí – Adobe Macromedia apd. Tyto hry jsou k nalezení v hojném počtu na serverech jako jsou hry.cz, onlinehry.sk a mnoho dalších. A nyní k webovým hrám, na rozdíl od flashových her nejsou do stránek vloženy jako aktivní prvek ale samy jsou stránkou (jednoduše řečeno) nepotřebují žádné podpory prostředí jako u flash animací a nebo produktů macromedia, postačí „jakýkoliv“ prohlížeč. Proč uvozovky? Samozřejmě nejsou tyto hry sestaveny univerzálně pro každý a proto jsou v různých prohlížečích malé nebo velké rozdíly, jak na poli grafiky tak i ovladatelnosti. Ale v podstatě jsou podobné. Webové hry se vyznačují tím že je hraje několik stovek (minimálně) ale spíše tisíc lidí (respektive několik tisíc loginu). Průměrně by se dalo říct že na jeden server hry (některé jich mají několik) připadá >10 000 loginů a je jasné, že tyto loginy, spolu se samotnou hrou potřebují dostatek místa a běží někdy na komerčních, někdy na osobních serverech. Proto i když je hra samotná zdarma existuje v ní vždy několik „vylepšení“ pro ty, kteří si připlatí, nebo-li podpoří hru.
Toliko obecně a nyní trochu konkrétněji k několika kouskům, „popisovat“ budu jen ty, které sám hraji, abych byl trochu v obraze.
Tak tedy zřejmě nejdéle (nejsem si už ani zdaleka jistý) hraji Ogame. Hra na způsob budoucnosti, kde si zakládáte vlastní planety po celém vesmíru a snažíte se (jako v každé jiné) porazit ostatní a vytěžit z toho co nejvíce. Hra se odehrává v reálném čase, takže neznamená že kliknete na útok a v tu vteřinu zaútočíte (oproti webgame, stargate-game). Vaše bojové jednotky jsou zde lodě s kterýma létáte po galaxii a plánujete útoky – pro příklad Bitevní Lodě, Bitevní Křižníky, Hvězda Smrti … .Graficky dobře zpracované a celkově dost přehledné, hra sama je vcelku intuitivní. Možnou nevýhodou je, že pokud chcete hrát dobře tak si vyžádá opravdu dost času ať už při napjatém útoku, nebo při hlídání vlastního účtu. Mé hodnocení: 90 %

Další mou často hranou hrou je stargate-game. Hra mě chytla díky podobnosti s mým oblíbeným seriálem StarGate: Atlantis a drží se mě dodnes. Přehlednost je v skutku nepřehlédnutelná, intuitivní ovládání je základem. Nicméně trošku strádá grafická stránka, ve jediná mi známá hra kde máte na výběr z tak velkého množství ras, kde co rasa to jiné jednotky a budovy (Antikové, Goualdi, Tauri, mí oblíbení Gadmeerové a nejméně 10 dalších). Hra nevyžaduje zase tolik času a proto je možná pro někoho přijatelnější. Mé hodnocení: 75 %

A teď něco z novinek, Ikariam. Samozřejmě jako příživník internetu, jsem musel odzkoušet i tuto novinku a zatím na ní stále držím. Nicméně je stále ve fázi vývoje, a proto je zde hned několik chyb (zlato u zázraku apd). Hra spíše podobna travianu než dvěma předešlým je výborně graficky upravena a hratelnost je skvělá, hodnocení si odpustím, protože je to opravdu novinka a tak není „rovnocenná“ ostatním, ale i tak by byla vysoko.

Drobná poznámka, hry jako ogame a ikariam, se hrají na několika serverech - světech v ikariamu a vesmírech v ogame. Důvody jsou jasné, je to jen postřech že stargate-game místo několika serveru má několik ras. Samozřejmě že servery neběží několik let neustále a v průběhu hry dochází k tzv restartům, kdy se hra načne od nuly, případně skončí celý server = nová šance začít lépe :)
Myslím že to by stačilo, pokud se tedy někdo prokousal mými uvozovkami, chybí-li někomu nějaká hra stačí napsat vlastní recenzi, nebo napsat do návštěvní knihy.
Zdroje: wikipedia.org, ogame.cz, stargate-game.cz, ikariam.cz
Napsal: k156
———
Zpět